Okablowanie strukturalne – podstawowe informacje.

Okablowanie strukturalne to nic innego jak uniwersalny system na który składa się okablowanie pionowe, okablowanie poziome, punkty rozdzielcze, gniazda abonenckie, połączenia systemowe i połączenia między-budynkowe.

Okablowanie pionowe łączy ze sobą różne kondygnacje w budynku i stanowi to coś w rodzaju szkieletu całej sieci. Powinno się uwzględnić większą przepustowość dlatego często do tego celu stosuje się kable światłowodowe.

Okablowanie poziome stosuje się w dużych sieciach i polega ono ma łączeniu ze sobą całych obiektów – budynków.
Punkty rozdzielcze inaczej dystrybucyjne, są to miejsca w których montuje się szafy rozdzielcze w których montowany jest sprzęt sieciowy. Jest to również punkt dystrybucyjny w którym zbiega się okablowanie z danego obszaru. Może to być piętro jak i cały budynek.

Punkty rozdzielcze są to urządzenia z których wychodzą bezpośrednio połączenia do punktów abonenckich.
Punkty abonenckie są to końcowe punkty w sieci strukturalnej. Do takich punktów zaliczamy na przykład gniazda ethernet, moduły keystone. Każdy taki punkt połączony jest patchpanelem z którego patchord łączy się ze switchem. Do takich połączeń stosuje się kabel sieciowy, tak zwaną skrętkę. Taki kabel dzielimy na kategorie od 5 do 8. Kategorie kabli różnią się między sobą pasmem częstotliwości, budową, wytrzymałością na uszkodzenia oraz przekrojem.
Oprócz sieci komputerowej sieć strukturalna obejmuje również okablowanie struktury bezpieczeństwa jak monitoring, budynkowa kontrola dostępu, instalacje alarmowe, inteligentne sterownie różnymi urządzenia na przykład przez protokół KNX. Inteligentne zarządzanie budynkami jak BMS, no i oczywiście sieć telefoniczną.

Na sam koniec chciał bym napisać kilka słów o normach jakie obowiązują na świecie. Najpopularniejsze normy jakie stosuje się na całym świecie to EIA/TIA-568-A i EIA/TIA-568-B W naszym kraju najczęściej stosuje się normę B która charakteryzuje się tym że należy przepleść parę zieloną między parami pomarańczową i niebieską oraz parą niebieską i brązową. Kolejnymi normami są normy międzynarodowe ISO/IEC 11801, europejskie EN 50173 (EN 50174) i polskie PN-EN 50173 (PN-EN 50174.

Okablowanie strukturalne jest szerokim pojęciem. W następnych artykułach skupimy się na producentach sprzętu do tworzenia tego typu struktury okablowania.

źródło 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.