KNX – Język automatyki mieszkaniowej i budynkowej

KNX staje się popularnym systemem ponieważ ludzie coraz bardziej potrzebują jednocześnie komfortu i wszechstronności w zarządzaniu systemami ogrzewania, oświetlenia oraz kontroli dostępu do domu rodzinnego lub kompleksu biurowego. Jednocześnie oszczędne wykorzystanie energii staje się z danie na dzień ważniejsze. Ludzie chcą wygodnego, zrównoważonego i bezpiecznego miejsca do życia oraz pracy, i tam właśnie wkracza automatyka.
Jednak większą wygodę i bezpieczeństwo w połączeniu z niższym zużyciem energii można osiągnąć jedynie dzięki inteligentnemu sterowaniu i monitorowaniu wszystkich zaangażowanych produktów. To prawdziwe wyzwanie, ponieważ wymaga większej ilości przewodów, biegnącej od czujników i urządzeń wykonawczych do centrów sterowania i monitorowania. Dla profesjonalistów taka masa okablowania oznacza również większe wysiłki projektowe i instalacyjne, zwiększone ryzyko pożaru i rosnące koszty. Właśnie tam pojawia się KNX!


Automatyzacja nie musi być trudna. Po prostu wymaga systemu, który pozbędzie się problemów z izolowanymi urządzeniami, zapewniając, że wszystkie komponenty będą się ze sobą komunikować za pośrednictwem jednego wspólnego języka. Rodzaj urządzenia, którego chcesz używać, nie ma już znaczenia.Inaczej jest to instalacja elektryczna nowej generacji, która umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. KNX opcjonalnie zapewnia zdalny dostęp do wszystkich instalacji budynkowych i umożliwia dowolne rozwijanie funkcjonalności automatyki budynkowej przez dowolnych producentów z całego świata. Jest wspólnym językiem komunikacji dla wszystkich instalacji budynkowych oraz przedmiotów które komunikują się w standardzie IoT. Może łączyć instalacje elektryczne, teletechniczne, HVAC, alarmowe, nagłośnienia, monitoring, zabezpieczenia budynków, opomiarowanie i wszystkie inne działające w budynku. Jednocześnie zapewnia energooszczędność, multimedialność oraz możliwość zwiększenia funkcjonalności od pojedynczych pomieszczeń po cały budynek.

Podsumowując, powyższy system daje możliwość stworzenia inteligentnego domu lub biura. Uprość sterowanie światłem lub przejdź całą drogę i podłącz różnego rodzaju urządzenia. KNX przenosi automatyzację i personalizację na wyższy poziom.

Źródło: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.