Czujka ruchu – Xiaomi Mi Smart Motion Sensor

Większości z Nas czujka ruchu kojarzy się z instalacjami antywłamaniowymi i wyzwalaniem alarmu. Jednakże w obecnych czasach coraz śmielej do naszych domów oraz biur wchodzą technologie inteligentnych  instalacji.

Obecnie przy pomocy czujki możemy wyzwolić wiele zdarzeń. Na przykład włączyć światło, otworzyć drzwi, zamknąć lub otworzyć rolety, włączyć ogrzewanie czy na przykład włączyć muzykę i zagotować wodę. Możliwości czujki ogranicza tylko nasza wyobraźnia i oczywiście sprzęt jaki mamy w domu. Oczywiście czujkę możemy używać tylko w celu bezpieczeństwa gdy chcemy być powiadamiani o intruzach, ale nawet wtedy w parze z czujką powinna zostać zamontowana kamera.

Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie w naszym domu takiego rozwiązania to na początku powinniśmy zdecydować się w jakiej technologii, to znaczy, za pomocą jakiego protokołu będą się komunikować ze sobą wszystkie elementy naszego systemu. W tym artykułem skupimy się na radiowym protokole zegbee, który charakteryzuje się między innymi niskim poborem energii.

Z tego protokołu między innymi korzystają urządzenia z serii xiaomi jak Mi Smart Motion Sensor. Zasięg czujki to 7 metrów z kątem wychwytywania 170 stopni. Czas reakcji to tylko 15 ms. Urządzenia waży tylko 100g więc bez problemu przykleimy ją w każdym miejscu, musi być tylko płaskie. Jest koloru białego, wymiary to 30x30x15 mm dzięki temu nie rzuca się w oczy. Czas pracy baterii według producenta starcza na 2 lata – w standardowym środowisku cokolwiek to znaczy.

Wszystkie dodatkowe funkcje oraz współpracę z innymi urządzenia uzyskamy po sparowaniu czujki z Xiaomi Gate, ale również bez bramki sobie poradzimy dzięki instalacji oprogramowania na przykład na telefonie.

Osobiście uważam czujka ruchu Mi Smart Motion za ciekawy produkt z którego większość klientów jest zadowolona. Największą zaletą tego produktu jest oczywiście stosunek jakości do ceny.

Teraz zostaje tylko sprawdzić czy bateria wytrzyma dwa lata tak jak obiecuje producent.  Jeżeli używacie wyżej opisanej czujki to zapraszam do dyskusji i podzielenie się własnymi przemyśleniami na jej temat.

Inteligentny zamek Xiaomi Aqara S2

Inteligentny zamek Xiaomi Aqara S2

Jeżeli potrzebujecie wzmocnić bezpieczeństwo swojego domu, a do tego po otwarciu drzwi chcielibyście automatycznie włączyć ekspres, odsłonić rolety i dodajmy uruchomić klimatyzację to koniecznie zwróćcie uwagę na zamek z klamką Xiaomi Aqara S2,  który może być częścią inteligentnego systemu opartego o bramkę Xiaomi gateway. 

Klamkę Xiaomi Aqara S2 obsługujemy poprzez wyżej wymienioną centralkę lub przez aplikację. Urządzenie możemy otworzyć na kilka sposobów – poprzez odcisk palca, wpisanie kodu oraz zwykły klucz. Żeby zapobiec atakom hakerów nie mamy możliwości odblokowania zamka zdalnie. Zdalnie możemy sprawdzić tylko status na przykład czy ktoś próbował wejść, ale mu się nie udało lub stan baterii.

Klamka zasilana jest od czterech do ośmiu sztuk baterii – ich stan możemy na bieżąco monitorować, oczywiście przy niskim stanie baterii zostaniemy dodatkowo o tym  powiadomieni. Jeżeli mimo wszystko doprowadzimy do rozładowania zamka możemy ratować się ładowarką na micro USB. Jeżeli trzy razy nie uda nam się wprowadzić hasła lub odcisku palca klamka automatycznie zablokuje się na kilka minut.  Czas czuwania według producenta wynosi 12 miesięcy. Klamka z zamkiem pasuje do lewo jak i prawo skrętnych drzwi o grubości 40 ~ 120 mm. Wymiary urządzenia bez klamki to 375,5 x 75,5 x 25 mm. Wykończenie produktu to czarny, galwanizowany lakier. 

Zamek współpracuje z aplikacją Mi Home dzięki której możemy bez bramki Xiaomi zaprogramować wszystkie inne urządzenia współpracujące z wyżej wymienioną aplikacją. 

Osobiście uważam ten produkt za ciekawą opcję dla wzmocnienia zabezpieczeń. Natomiast jego cena nie jest niska i w podobnej cenie możemy znaleźć wiele produktów znanych producentów takich na przykład jak Gerda. Przed wyborem inteligentnego zamka lub klamki musimy zadać sobie pytanie – za pomocą jakiego protokołu  mają się komunikować nasze urządzenia. Zamek o którym piszę w tym artykule komunikuje się jak wszystkie urządzenia z serii Xiaqomi mijia za pomocą protokołu Zigbee, a na przykład Gerda oferuje zamek który komunikuje się za pomocą protokołu Z-Wave. Wybór jak zawsze zależy tylko i wyłącznie do Was.

Xiaomi mijia Aqara – Inteligentny Czujnik Temperatury i nie tylko.

Xiaomi mijia Aqara – czujnik temperatury, ciśnienia oraz wilgotności jest integralną częścią systemu inteligentnego domu. Współpracuje z centralką xiaomi gateway co za tym idzie łączy się z nią poprzez protokół ZigBee.  Jest to małe urządzenie dzięki któremu zmierzymy temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Jeżeli któryś z tych pomiarów będzie odbiegał od normy którą sobie ustawimy to zostaniemy o tym fakcie poinformowani. Czujnik również włączy lub wyłączy urządzenia które są za to odpowiedzialne. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, pole do popisu jest wręcz nieograniczone.

Czujnik Xiaomi mijia Aqara współpracuje z wieloma urządzeniami i ma praktycznie nieskończoną paletę zastosowań. Dzięki niemu możemy na przykład sterować grzejnikami – ustawiamy w centralce naszą ulubioną temperaturę, jeżeli temperatura będzie za wysoka lub za niska analogicznie czujnik poprzez centralkę włączy lub wyłączy grzejniki. Taki czujnik może być pomocny przy utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu co bardzo ważne jest w zimie jak mamy od ogrzewania suche powietrze . Jeżeli wilgotność spadnie poniżej poziomu który sobie ustawiliśmy zostaniemy o tym fakcie powiadomieni. Następnie możemy zdalnie włączyć nawilżacz lub może to za nas zrobić centralka xiaomi. W podobny sposób możemy również sterować napowietrzaniem, klimatyzacją. Oczywiście możemy zaprogramować całe sceny. Na przykład jeżeli temperatura jest za wysoka włączy się klimatyzacja i opuszczą się częściowo rolety lub jeżeli wilgotność w pokoju naszego dziecka zq bardzo spadnie wilgotność zostaniemy obudzeni poprzez alarm i w tym samym momencie włączy się nawilżacz.

Zastosowań takie czujnika jest bardzo dużo i za cenę kilkudziesięciu złotych na pewno jest on wart zainteresowania. 

Xiaomi Mijia Gateway 2 – Smart Home w dobrej cenie

Xiaomi Gateway 2 jest centralnym urządzeniem bezprzewodowej instalacji smart home od Xiaomi. W prosty sposób możemy zesparować różnego rodzaju czujniki i sensory, które komunikują się z centralą za pomocą protokołu ZigBee, który charakteryzuje się niewielkim poborem energii, a całość programuje się poprzez aplikacje Aqara Home. Współpracuje z urządzeniami z zainstalowanym Androidem 4.0 lub wyższym oraz iOS 7 lub wyższym.
Urządzenie podłącza się do gniazdka 230V, ma ładny design, jego wymiary to tylko 8cmx8cmx3cm. Biała obudowa wykonana jest z białego, ognioodpornego tworzywa, posiada diodę która świeci w 16 milionach kolorach oraz budzik. Na uwagę zasługuje zasięg który wynosi aż 100m.
Często można spotkać ofertę na popularny zestaw – centralka plus Mi Smart Motion Sensor, Mi Smart Window & Door Sensor, Mi Smart Wireless Switch. Do montażu urządzeń nie potrzebujemy żadnych narzędzi ponieważ są tak lekkie i wystarczy je przykleić w odpowiednie miejsce.
Xiaomi Gateway 2 na tle konkurencji wypada bardzo dobrze ponieważ za niewielką cenę dostajemy urządzenie które ma bardzo dużo funkcji i do którego nie potrzebujemy instalatora gdyż oprogramowanie jest proste i intuicyjne i oczywiście jest już w języku Polskim.

Berker KNX – Informacje o produktach

Berker posiada ciekawą ofertę na systemy KNX, którą podzielił na trzy grupy produktowe – quicklink, easy oraz system. Berker KNX “quicklink” jest to alternatywa dla już istniejących instalacji ponieważ główną jego zaletą jest bezprzewodowa komunikacja pomiędzy urządzeniami końcowymi z urządzeniami wyzwalającymi. Programowanie urządzeń odbywa się na przykład przez tablet.
Następnym grupa produktów to Berker KNX – “easy” którego ideą jest proste i intuicyjne ponieważ do zaprogramowania serwera potrzebny jest tylko tablet i aplikacja następnie całą naszą twórczość możemy zaimportować do oprogramowania ETS. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że konfigurację możemy rozszerzyć o bezprzewodowe rozwiązania quicklink.


Została nam grupa produktowa “system”, przez co możemy się domyśleć, że jest to podstawa całego systemu który programujemy poprzez ETS. W tym dziale znajdziemy wszystko co jest nam potrzebne do zbudowania kompletnego systemu KNX w naszym domu lub biurze.
Oczywiście należy wspomnieć o całej gamie podzespołów, którą ma w ofercie Berker. Znajdziemy tam między innymi różne przyciski, monitory informacyjne, czujniki, ramki, panele dotykowe, sterowniki do rolet, programowalne przyciski i wiele więcej.
Wszystkie podzespoły są warte uwagi jednak, że mnie najbardziej zaciekawił pokojowy sterownik z wyświetlaczem LED. W wyżej wymienionym sterowniku możemy zaprogramować sobie do ośmiu scen na przykład sceny mogą dotyczyć ogrzewania lub chłodzenia, regulacji temperatury jak i samej wody. Sceny mogą dotyczyć pory dnia lub nocy. Dzięki temu przyciskowi ustawimy ściemnianie oraz pozycje rolet. Jego funkcje obsługujemy poprzez dotykowy ekran 1,93” na którym odczytamy temperaturę w czasie rzeczywistym, datę i godzinę. Te wszystkie informacje pojawiają się na wygaszaczu. Wymiary całego urządzenia to 71mm na 71 mm oraz głębokość 32mm. Kontroler możemy osadzić w puszcze podtynkowej jak i natynkowej. Wykonany jest z plastiku oraz metalu. Całość łączymy poprzez magistralę z zasilaczem KNX .
Jak wcześniej wspomniałem, wszystko programujemy poprzez znormalizowane oprogramowanie, które służy do konfiguracji systemu KNX.


W przyszłości na pewno wrócimy jeszcze do rodziny urządzeń KNX z pod znaku Berker i przyjrzymy się innym sterownikom wykonawczym.

KNX – Język automatyki mieszkaniowej i budynkowej

KNX staje się popularnym systemem ponieważ ludzie coraz bardziej potrzebują jednocześnie komfortu i wszechstronności w zarządzaniu systemami ogrzewania, oświetlenia oraz kontroli dostępu do domu rodzinnego lub kompleksu biurowego. Jednocześnie oszczędne wykorzystanie energii staje się z danie na dzień ważniejsze. Ludzie chcą wygodnego, zrównoważonego i bezpiecznego miejsca do życia oraz pracy, i tam właśnie wkracza automatyka.
Jednak większą wygodę i bezpieczeństwo w połączeniu z niższym zużyciem energii można osiągnąć jedynie dzięki inteligentnemu sterowaniu i monitorowaniu wszystkich zaangażowanych produktów. To prawdziwe wyzwanie, ponieważ wymaga większej ilości przewodów, biegnącej od czujników i urządzeń wykonawczych do centrów sterowania i monitorowania. Dla profesjonalistów taka masa okablowania oznacza również większe wysiłki projektowe i instalacyjne, zwiększone ryzyko pożaru i rosnące koszty. Właśnie tam pojawia się KNX!


Automatyzacja nie musi być trudna. Po prostu wymaga systemu, który pozbędzie się problemów z izolowanymi urządzeniami, zapewniając, że wszystkie komponenty będą się ze sobą komunikować za pośrednictwem jednego wspólnego języka. Rodzaj urządzenia, którego chcesz używać, nie ma już znaczenia.Inaczej jest to instalacja elektryczna nowej generacji, która umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. KNX opcjonalnie zapewnia zdalny dostęp do wszystkich instalacji budynkowych i umożliwia dowolne rozwijanie funkcjonalności automatyki budynkowej przez dowolnych producentów z całego świata. Jest wspólnym językiem komunikacji dla wszystkich instalacji budynkowych oraz przedmiotów które komunikują się w standardzie IoT. Może łączyć instalacje elektryczne, teletechniczne, HVAC, alarmowe, nagłośnienia, monitoring, zabezpieczenia budynków, opomiarowanie i wszystkie inne działające w budynku. Jednocześnie zapewnia energooszczędność, multimedialność oraz możliwość zwiększenia funkcjonalności od pojedynczych pomieszczeń po cały budynek.

Podsumowując, powyższy system daje możliwość stworzenia inteligentnego domu lub biura. Uprość sterowanie światłem lub przejdź całą drogę i podłącz różnego rodzaju urządzenia. KNX przenosi automatyzację i personalizację na wyższy poziom.

Źródło: 1 2

Leoni – Okablowanie strukturalne i nie tylko.

LEONI jest globalnym dostawcą wysokiej jakości okablowania oraz technologii informatycznych i energetycznych.Główną grupą klientów jest światowy przemysł samochodowy, dodatkowo swoje produkty wprowadzili na rynek teleinformatyczny i sieciowy, opieki zdrowotnej, przemysłu przetwórczego, transportu, energetyki i infrastruktury, automatyki produkcji, maszyn i czujników oraz transportu morskiego.
Już wkrótce planują dodać do swojej oferty inteligentne kable które zyskują na ważności szczególnie w obliczu cyfryzacji i rozwoju bezpiecznych systemów o wysokim poziomie łączności.
Przemiana cyfrowa w LEONI wykazuje się w znajomości procesów cyfrowych i oprogramowania, które można zastosować na przykład do realizacji bardziej zautomatyzowanej produkcji.
Oczywiście Nas najbardziej interesują moduły oraz inne akcesoria informatyczne. Dużą popularnością cieszą się moduły oraz wtyczki RJ45 kategorii 6A.
Lenoni ma szeroką ofertę na akcesoria światłowodowe takie jak kable krosowe światłowodowe, detektory kabli, przełącznice światłowodowe, kasety do spawania i gniazda światłowodowe.


Na szczególną uwagę zasługuje nowa linia produktów MegaLine®Connect45.Jest to system złączy miedzianych, który charakteryzuje się łatwym montażem – zaprasowanie wtyczki i skrócenie żył odbywa się w jednej operacji. Pierwszorzędne wyposażenie, obejmujące kabel sygna­łowy 7/ 7A i wtyczkę kablową, można dobrać, po prostu zakładając odpowiedni moduł gniazda. Dostępne są do wyboru moduły gniazda RJ45 kategorii 6A (IEC 60603­7­51) i kategorii 6A (EIA/TIA 568­C.2).
Następnie MegaLine Connect 100. Otwarta architektura systemu Connect100 gwarantuje możliwość jego rozwoju do tzw. aplikacji “jutra” wymagających szybkich transmisji przekraczających potencjał obecnie zdefiniowanych standardów. Skalowalność systemu umożliwia jego rozbudowę za pomocą prostej wymiany wkładki aplikacyjnej po obu końcach toru transmisyjnego bez zmian w trwałym “rozszyciu” kabla.
I na samym końcu chciałbym wspomnieć o
MegaLine VarioKeystone. Jest to system który umożliwia skalowalność “w górę i w dół” za pomocą prostej wymiany wkładki aplikacyjnej po obu końcach toru transmisyjnego bez zmian w trwałym “rozszyciu” kabla. Do kabla instalacyjnego kategorii 7 lub 7A z zamontowaną końcówką kablową można podłączyć poniższe interfejsy aplikacyjne RJ45 kat. 6A, 2xRJ45 kat. 6A (2×100 MbE lub 1×100 MbE + ISDN lub 2xISDN), TERA kat. 7A. Poza powyższym, system umożliwia przedłużenie/naprawę każdego połączenia kablowego do klasy F zgodnie z normą za pomocą łącznika.

Źródło: https://www.leoni-polska.com/pl/

Alantec – Okablowanie strukturalne na najwyższym poziomie

Właścicielem marki Alantec jest polska firma A-LAN Technologie. Zajmują się produkcją i dystrybucją certyfikowanych systemów okablowania strukturalnego, monitoringu CCTV oraz różnych rodzajów komponentów do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych w technologiach miedzianych oraz światłowodowych. Innymi markami własnymi oprócz Alantec są Avizio i Q-Lantec. Dodatkowo są głównym dystrybutorem niemieckiej firmy LEONI.

Marka Alantec posiada najbardziej konkurencyjne rozwiązania cenowe jak i techniczne na rynku polskim. Grupy asortymentowe tego producenta to ALANTEC Dual Connect Line – linia ekonomiczna oparta na modułach narzędziowych typu Keystone Jack z 5 letnią gwarancją producenta. ALANTEC PLUS – najbardziej standardowe i popularne rozwiązanie oparte na modułach beznarzędziowych typu Keystone Jack z 25 letnią gwarancją systemową. ALANTEC KOMOS Line – uniwersalny i innowacyjny system okablowania strukturalnego oparty o rozwiązanie wymiennych wkładek umożliwiający bezinwazyjną zmianę wkładki aplikacyjnej po stronie gniazda i panelu z 25 letnią gwarancją systemową. ALANTEC MULTIMEDIA – najwyższej wydajności ekranowany system okablowania strukturalnego pozwalający na transmisję multimedialną (CATV, video, głos, dane) w jednym gnieździe. Oparty na złączach typu TERA i ARJ45 kategorii 7 i 7A. ALANTEC Industry Line – specjalistyczne rozwiązania dla przemysłu. ALANTEC Data Center – rozwiązania dla przemysłu serwerowni i centrów danych. ALANTEC Optic Line – światłowodowy system okablowania strukturalnego z 25 letnią gwarancją, oparty na rozwiązaniach jednomodowych (9/125 SM) i multimodowych (50/125 MM). ALANTEC FTTH – światłowód do mieszkania”, światłowodowe rozwiązanie przeznaczone głównie dla deweloperów, zobligowanych rozporządzeniem MTBiGM do zamontowania w każdym mieszkaniu, w budynku wielorodzinnym gotowego przyłącza światłowodowego zakończonego tzw. szafką multimedialną.


Zawsze jak dostajemy zlecenie na montaż osprzętu który jest w ofercie Alantec to wiemy, klient dostaje sieć strukturalną z którą nie będzie miał problemów, a my nie musimy się martwić o wizyty gwarancyjne.

Źródło: https://www.alantec.pl/

Digitus – okablowanie strukturalne

Digitus jest jedną z mniej popularnych marek sprzętu IT w Polsce. Została założona w 1994 roku. Od 20 lat jest marką globalną. Ta tą chwilę Digitus sprzedaje swoje produkty do ponad 50 krajów. Gama produktów jaką oferuje jest szeroka, oferuje sprzęt bezpieczeństwa i nadzoru, dystrybucji wideo i komponentów komputerowych oraz kabli i adapterów.

Dogitus ceniony jest przez konsumentów oraz instalatorów za dobry stosunek do ceny.
Na stronie Digitus znajdziemy ofertę na skrętki od kategorii 5e do 6A, patch cord-y w tych samych kategoriach, szafy serwerowe oraz akcesoria do nich. Ciekawą rodziną szaf jest Dynamic Basic która została stworzona w Niemczech dla wymagających klientów. Bardzo lubię ich stojaki oraz uchwyty ścienne na TV i monitory które polecam i często montuję u swoich klientów.
Jakiś czas temu testowałem słuchawki multimedialne Digitus DA-12201. W ofercie Digitus znajdziemy bogatą ofertę na różnego rodzaju adaptery i przejściówki, na przykład konwerter VGA na HDMI DA-70473 który posiada również wejście audio 3,5 mm do przesyłu dźwięku.

Wyżej wymieniony producent posiada chyba największą ofertę na różnego rodzaju kable takie jak kable HDMI, Display porty, kable DVI, kable VGA, kable do drukarek, wewnętrzne kable zasilające i SATA, kable przyłączeniowe FireWire oraz przewody zasilające.
W ofercie dotyczącej monitoringu znajdziemy kamery IP od prostych modeli po modele dla najbardziej wymagających klientów, wiele modeli rejestratorów i różne akcesoria do montażu kamer. Z całej oferty najbardziej przypadł mi do Rejestrator sieciowy hybrydowy (AHD i IP) Full HD Digotus DN-16121. Jest to 6 – kanałowy rejestrator do którego można podłączyć do 4 kamer AHD i do 2 kamery IP. W zestawie dostaniemy 3 kamery cylindryczne AHD i jedną kamerę AHD kopułkową.

Podsumowując, u tego producenta każdy znajdzie coś dla siebie. Od graczy i miłośników nowych technologii po profesjonalistów jak instalatorzy i informatycy. Produkty tego producenta pomagają łączyć ze sobą urządzenia takie jak telewizory, komputery PC, laptopy i systemy stereo, optymalizować ich wydajność i osiągać najlepsze wyniki w projektach technicznych za uczciwą cenę.

Źródło: https://www.digitus.info

Montaż lamp – przegląd nowości.

Już jakiś czas temu lampy LED praktycznie wyparły zwykłe żarówki. Na ta chwilę montaż lamp zwykłych stosuje się w ściśle wyspecjalizowanych miejscach takich jak na przykład różnego rodzaju laboratoriach.

W tym artykule chciał bym przyjrzeć się kilku nowościom na Polskim rynku.
Pierwszym producentem na którego chcę zwrócić uwagę to Sigma lighting. Jak zawsze znajdziemy tutaj wiele modeli w których położono nacisk na kolor czarny. Według mnie najciekawszy design ma seria lumen. Lampy wykonane są ze stali lakierowanej w kolorze czarnym lub białym. Posiadają od dwóch do sześciu źródeł światła.

Następnym producentem godnym uwagi jest Nowodvorski Lighting i ich seria lamp EGG przeznaczona do dużych pomieszczeń. Występują w różnych rozmiarach, od 39 centymetrów średnicy, po 55, kończąc aż na 75 centymetrach. W zależności od rozmiaru lampy ma ona od jednej do siedmiu źródeł światła. Wszystkie lampy led EGG posiadają złoty środek natomiast na zewnątrz mają kolor czarny lub biały. Są to najbardziej pożądane kolory przez wszystkich architektów wnętrz. Dodatkowym atutem wyżej wymienionej serii jest stosunkowo mała waga którą osiągnięto dzięki użyciu kompozytu mineralnego zamiast na przykład stali lub drewna.

Teraz przyjrzyjmy się nowym produktom Lena Lighting. W nowościach tego producenta znajdziemy zarówno lampy sufitowe jak i lampy typu reflektor. Często mam problem ze znalezieniem ładnej, nad tynkowej lampy LED. Teraz nie będę miał takiego problemu ponieważ urzekł mnie model Madera 3 LED. Lampa występuje w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wyposażona jest w energooszczędne panele LED GO! i dostępna jest w wielu wariantach mocy oraz strumienia świetlnego. Bardzo ważnym elementem który wyróżnia lampę madera jest opcja zakupu jej z radiowym czujnikiem ruchu. Tego typu lampy montuje się zazwyczaj w pomieszczeniach użyteczności publicznej jak i biurach.

Na sam koniec zostawiłem najciekawszą propozycje, mianowicie producenta RAMKO. Według mnie najciekawszą propozycją tego producenta jest linia Edo. Są to ramkowe żyrandole które występują w kolorach białym oraz czarnym. Na zamówienie możemy mieć kolor złoty, czerwony lub szary. Linia Edo oferuje żyrandol, kinkiet, lampka biurkowa oraz lampa podłoga. Tak szeroki wachlarz daje prawdziwe pole do popisu każdemu architektowi wnętrz dla którego montaż lamp ma znaczenie.

źródło: 1 2